Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
autor Olga Vitoš
Kobiety często o kwestie związane z oddechem przy porodzie pytają, a Internet pełen jest różnych, czasami nawet sprzecznych informacji. W takim razie jak oddychać podczas porodu?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że najważniejsze, co trzeba robić w oddechu, to oddychać. Spokojnie! Skoro jesteś w ciąży i żyjesz, to znaczy, że oddychasz. Więc wszystko już jest na bardzo dobrej drodze. Nie stersuj się, oddychaj! Pozwól tlenowi rozchodzić się po całym Twoim ciele i po ciele swojego dziecka. Oddech jest ważny, bo to właśnie dzięki niemu żyjemy. Nasze ciała muszą oddychać. Jakość tego oddechu też jest ważna.
Jaka jakość? Musisz wiedzieć, że większość z nas oddycha bardzo płytko. Całe życie się spieszymy, mamy ogromną ilość stresu. Nie potrafimy odpoczywać, relaksować się i nasze ciała też są nieustannie spięte. Przy tym wszystkim jeszcze często zapominamy, że mamy pewien rewelacyjny mięsień - przeponę. Ta leży sobie mało używana i za wiele nie robi. To znaczy, że jej ruchy są niezależne od naszej woli, ale mogą być modyfikowane przez inne grupy mięśni. I to właśnie świadomą pracę przeponą warto włączyć do oddechu w swoim codziennym życiu z maluszkiem pod sercem.
Przepona to taki mięsień, który oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej. To on pomaga płucom oddychać. Przy świadomym głębokim wdechu i uaktywnianiu pracy mięśni przepona idzie w dół znacznie bardziej, zwiększając objętość płuc. Przy wydechu podnosi się jeszcze wyżej do góry, wypychając jak największą ilość powietrza z płuc. Co nam to daje? Oddech jest pełniejszy. Większa ilość powietrza trafia do płuc przy jednorazowym oddechu, a więc i większa ilość tlenu trafi do naszego organizmu. Jednak przepona musi się w pełni ruszać. Da się oddychać również bez świadomego użycia przepony i to jest to, co większość z nas robi na co dzień, ale ten oddech jest wtedy płytszy i mniej efektywny.
Usiądź wygodnie, rozluźnij swoje ciało. Możesz również zamknąć oczy, aby jeszcze lepiej się zrelaksować. Połóż swoje dłonie po bokach na żebrach. Teraz postaraj się wziąć głęboki i powolny oddech i jednocześnie spróbuj odepchnąć dłonie na zewnątrz. Postaraj się, aby wydech trwał dłużej niż wdech. Nie spiesz się. Nie zrażaj się także, jeśli od razu nie poczujesz różnicy. Praktykuj taki oddech i relaks jak najczęściej.
Skoro już nauczyłaś się świadomego i głębokiego oddechu, pamiętaj, aby używać go również podczas porodu. Oddech to jedna ze sposobów radzenia sobie ze skurczami porodowymi, a przy tym jest niesamowicie ważny w całym przebiegu porodu. Nie spinaj się, rozluźniaj ciało i oddychaj.
W zcasie porodu możesz również “dmuchać świeczki”. To jest technika oddechowa zarezerwowana na 2 fazę porodu. Dmuchanie świeczek to szybkie wdechy i wydechy, tak jakby się chciało zdmuchnąć świeczki na torcie. Dmuchanie świeczek przydaje się, gdy chcemy nie przeć podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Niestety ma też to swoje wady, ponieważ są to płytkie oddechy, więc nie dostarczają dużej ilości powietrza do płuc. Dlaczego warto stosować tę technikę? Ponieważ rodząc w pozycji wertykalnej (zdecydowanie zalecana) i unikając parcia na siłę, pozwalamy dziecku spokojnie przejść przez kanał rodny. Nie nadwyrężamy tym samym mięśni dna miednicy i tkanek krocza. W pozycji wertykalnej dziecko rodzi się siłami skurczy macicy i siłą grawitacji. Co nie znaczy, że zabrania się parcia w 2 fazie porodu. Kobieta powinna przejść 2 fazę porodu, tak jak sama czuje. W przerwie między skurczami oczywiście wracamy do głębokiego oddechu przeponą.
Przede wszystkim głęboki i świadomy oddech warto włączyć do naszej codzienności nie tylko ze względu na poród. Taki oddech pomaga dotlenić organizm, rozluźnić się i zrelaksować. A to jest właśnie to, czego brakuje wielu z nas, a jest niesamowicie przydatne w funkcjonowaniu każdego dnia. Przy samym porodzie świadomy oddech również pomaga się dotlenić, rozluźnić i zrelaksować. To jest również bardzo ważny element udanego i dobrego porodu. Zrelaksowane i rozluźnione ciało to sprawniejszy poród i mniejsza szansa na komplikacje. Dlatego oddech w porodzie jest bardzo ważny.
CZYTAJ TEŻ >> Połóg po CC - ile trwa połóg po cesarskim cięciu?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.